Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne - czym to się różni?
- Szczegóły
Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w swoim domu. Dwa bardzo popularne rozwiązania to panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Chociaż oba systemy podczas pracy wykorzystują energię słoneczną, różnią się między sobą pod względem sposobu działania i przeznaczenia.
Na czym polega działanie paneli fotowoltaicznych?
Działanie paneli fotowoltaicznych polega na przekształcaniu energii słonecznej w energię elektryczną. Istotnym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które pod wpływem promieniowania słonecznego generują napięcie elektryczne. Proces ten opiera się na zjawisku fotoelektrycznym zachodzącym w półprzewodnikowych materiałach, takich jak krzem.
Jako eksperci od paneli fotowoltaicznych w Rzeszowie często montujemy je na dachach budynków, elewacjach czy specjalnych konstrukcjach naziemnych. Wyprodukowaną energię elektryczną wykorzystuje się przede wszystkim do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym, a jej nadmiar może zostać zmagazynowany bądź sprzedany sieci energetycznej.
Do czego służą kolektory słoneczne?
W przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych kolektory słoneczne przekształcają energię słoneczną w ciepło. Ich głównym zadaniem jest ogrzewanie wody, która może być wykorzystywana zarówno do celów sanitarnych, jak i ogrzewania pomieszczeń. Na budowę kolektora słonecznego składa się absorber pochłaniający promieniowanie słoneczne i przekazujący ciepło do czynnika grzewczego oraz obieg zamknięty, w którym krąży czynnik grzewczy (najczęściej woda z dodatkiem glikolu). Ciepło przekazywane jest następnie do zbiornika, skąd może być rozprowadzane do instalacji grzewczej lub c.w.u.
Podstawową różnicą między panelami fotowoltaicznymi a słonecznymi jest więc rodzaj pozyskiwanej energii. W przypadku fotowoltaiki magazynuje się też nadwyżki energii – nie ma takiej możliwości, jeśli chodzi o nadmiar ciepła pozyskiwany przez kolektory. Co więcej, kolektory instaluje się jedynie na dachu – nie da się zamontować ich w innym miejscu.
Co wybrać – panele fotowoltaiczne czy słoneczne?
Rozważając wybór między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi, powinno się zastanowić się nad swoimi potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Panele fotowoltaiczne są z reguły droższe, ale pozwalają na osiągnięcie większych oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej.
Dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych można liczyć na niższe rachunki za prąd. Kolejna zaleta tego rozwiązania to możliwość sprzedaży nadwyżki energii do sieci energetycznej. Kolektory słoneczne to natomiast tańsze rozwiązanie, które pozwala ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem wody i pomieszczeń. Warto też pamiętać, że oba systemy można łączyć ze sobą, co pozwala na jeszcze większe oszczędności i efektywność energetyczną.