Fotowoltaika dla rolników
Nasza firma zajmuje się zakładaniem fotowoltaiki dla rolników na terenie województwa podkarpackiego. Instalacje fotowoltaiczne budzą coraz większe zainteresowanie wśród mieszkańców Podkarpacia. Z roku na rok przybywa zadowolonych użytkowników, którzy świadomie korzystają z opłacalnych i ekologicznych rozwiązań. Inwestycja w fotowoltaikę dla rolników to szansa na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. W ten sposób można ochronić swoje gospodarstwo przed nieuchronnym wzrostem cen energii na rynku.
Wychodzimy z założenia, że każdy Klient ma swoje indywidualne wymagania, dlatego każdy projekt jest ściśle dopasowywany do realnych potrzeb użytkowników. Nie korzystamy z szablonowych rozwiązań – zawsze myślimy o oczekiwaniach indywidualnych odbiorców. Nasza oferta obejmuje kompleksową realizację fotowoltaiki dla rolników. Dbamy o to, aby instalacja była zaprojektowana zgodnie z zapotrzebowaniem gospodarstwa i przynosiła mu jak największe korzyści.
Jak uzyskać fundusze na fotowoltaikę dla gospodarstwa rolnego?
Większość programów dotacji kierowana jest do właścicieli budynków mieszkalnych, jednak również gospodarstwa rolne mogą liczyć na dodatkowe fundusze. Rolnicy najczęściej uzyskują dotacje na montaż odnawialnych źródeł energii z programu „Agroenergia”. Dofinansowania w ramach tej formy wsparcia przysługują osobom fizycznym oraz prawnym. O dotacje mogą ubiegać się zarówno właściciele nieruchomości rolnych, jak i dzierżawcy. Warunkiem jest użytkowanie gruntów minimum przez rok poprzedzający złożenie wniosku.
W ramach programu można uzyskać dofinansowanie zakupu i montażu fotowoltaiki, pomp ciepła lub instalacji wiatrowych. Możliwe jest również otrzymanie funduszy na montaż instalacji hybrydowych. Wysokość dofinansowania zależna jest od mocy powstającej instalacji i może wynieść nawet 25 tysięcy złotych. Dla instalacji hybrydowych, łączących np. panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, inwestor może liczyć na wsparcie wynoszące do 10 tysięcy złotych.
Jakie są zalety fotowoltaiki dla rolników?
W naszej firmie korzystamy z innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dzięki temu istnieje możliwość połączenia się z instalacją, używając w tym celu smartfonu, tabletu czy komputera. Falownik, który jest podłączony do domowej sieci Wi-Fi, umożliwia sprawdzenie aktualnej produkcji prądu oraz jej historii. Jako instalatorzy fotowoltaiki dla rolników monitorujemy stan instalacji i w razie nieprawidłowości natychmiastowo reagujemy.
Montaż paneli fotowoltaicznych może przynieść rolnikom oszczędności wynoszące nawet 90% kosztów energii elektrycznej. Przyczynia się to do wzrostu konkurencyjności gospodarstwa na rynku. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii zmniejsza koszt produkcji rolnej. Rolnik sprzedający swoje produkty może zatem zaproponować za nie konkurencyjne stawki, zachowując wysoki poziom opłacalności produkcji. Ma dzięki temu szansę na zdobycie wielu nowych klientów, co w efekcie przyczyni się do wzrostu zysków.
Fotowoltaika w rolnictwie to gwarancja niższych kosztów prowadzenia gospodarstwa. Z proponowanych rozwiązań korzystają zwłaszcza właściciele dużych i zmodernizowanych gospodarstw, gdzie wydatki na energię elektryczną są bardzo wysokie. Montaż instalacji fotowoltaicznej może jednak przynieść wymierne korzyści również rolnikom prowadzącym działalność na mniejszą skalę. Nasi specjaliści doradzą najlepsze rozwiązania dla Państwa gospodarstwa. W celu omówienia szczegółów inwestycji serdecznie zapraszamy do kontaktu!
Od 25 Stycznia 2024 rusza dofinansowanie dla rolników.
Do skorzystania z dotacji kwalifikują się osoby spełniające wszystkie poniższe warunki:
- będące rolnikiem z nadanym numerem gospodarstwa,
- posiadające sprzedaż z tytułu działalności rolniczej lub dopłaty,
- będące właścicielem licznika oraz nieruchomości,
Na co może zostać przyznana pomoc?
1. Inwestycje dotyczące mikroinstalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego:
- Mikroinstalacja PV wraz z magazynem energii elektrycznej,
- Rozbudowy instalacji PV do 50 kWp na gospodarstwo,
- Instalacja do wytwarzania energii cieplnej z energii promieniowania słonecznego,
- Magazyn energii innych niż magazyn energii elektrycznej, jeżeli będą sprzężony z urządzeniami, o których mowa w lit. b,
- Pompa ciepła jeżeli będzie sprzężona z urządzeniami, o których mowa w lit. a,
- System zarządzania przepływami energii, jeżeli będą sprzężone z urządzeniami, o których mowa w lit. a–e.
2. Poprawa efektywności energetycznej budynków gospodarstw rolnych:
- dociepleniu ścian zewnętrznych,
- dociepleniu dachu lub stropu,
- zakupie świetlików dachowych,
- dociepleniu podłóg,
- zakupie okien lub drzwi zewnętrznych, lub bram wjazdowych,
- zakupie kotłów na biomasę z wyłączeniem kotłów do spalania słomy,
- zakupie instalacji do odzyskiwania ciepła,
- zakupie systemów energooszczędnego oświetlenia w technologii LED,
- zakupie systemów monitoringu i zarządzania energią.
Maksymalna wysokość pomocy udzielona beneficjentowi w okresie realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej wynosi 200 tys. Zł dla punktu nr 1 i 200 tys. Zł dla punktu nr 2 (w sumie do 400 tys. zł).
Pomoc przyznaje się w:
formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta;
wysokości do 65%.
Na realizację operacji może być przyznana i wypłacona zaliczka w wysokości 50% kwoty pomocy, o ile wnioskodawca zawnioskuje o jej przyznanie.