Przesądy i mity dotyczące fotowoltaiki
- Szczegóły
Czy instalacja fotowoltaiczna naprawdę działa tylko w pełnym słońcu? Czy panele słoneczne są rzeczywiście zbyt drogie dla przeciętnego Polaka? Wokół fotowoltaiki narosło wiele mitów, które wprowadzają niepewność i dezinformację na temat tego rozwiązania energetycznego. W artykule rozprawiamy się z fałszywymi przekonaniami dotyczącymi instalacji fotowoltaicznych i pokazujemy prawdziwy obraz technologii wykorzystującej energię słoneczną.
Efektywność instalacji fotowoltaicznej a warunki atmosferyczne
Jeden z popularnych mitów głosi, że instalacja fotowoltaiczna działa tylko wówczas, gdy na panele pada bezpośrednie światło słoneczne. Wiele osób twierdzi również, że nasłonecznienie w Polsce jest zbyt małe, by zapewnić wydajną pracę fotowoltaiki.
Tak naprawdę, choć efektywność instalacji fotowoltaicznej rzeczywiście jest najwyższa w pełnym słońcu, jak najbardziej wytwarza ona energię również w czasie pochmurnych dni. Mimo że produkcja wówczas nieco spada, możliwe jest wykorzystanie nadwyżek zmagazynowanych podczas lata. Należy jednak podkreślić, że kluczowy jest tu profesjonalny dobór poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu można zredukować zapotrzebowanie na prąd od zewnętrznych dostawców nawet w miesiącach cechujących się mniejszym nasłonecznieniem niż w trakcie lata.
Czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?
Jeszcze do niedawna montaż fotowoltaiki wiązał się z bardzo wysokimi kosztami. Te czasy jednak już minęły. Wraz z rozwojem technologicznym i zwiększeniem konkurencji na rynku ceny instalacji fotowoltaicznych uległy znacznemu obniżeniu. Dodatkowo korzystanie z ekologicznej energii słonecznej może przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd nawet o 70%. Oznacza to długofalowe oszczędności. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną może więc zwrócić się w ciągu zaledwie kilku lat.
Warto też wspomnieć o różnorodnych programach dofinansowania dla osób, które chcą zainwestować w fotowoltaikę. Biorąc pod uwagę możliwość uzyskania takich dotacji i sprzedaży nadwyżek energii do sieci, inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna nie tylko dla przedsiębiorców czy właścicieli dużych domów jednorodzinnych.
Bezpieczeństwo i obsługa instalacji fotowoltaicznych
Kolejne błędne przekonanie o instalacjach fotowoltaicznych dotyczy bezpieczeństwa tego systemu. Należy podkreślić, że wytwarzane przez fotowoltaikę pole magnetyczne nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka ani też środowiska naturalnego. System ten nie wytwarza także żadnych zanieczyszczeń, a montaż paneli wcale nie zwiększa ryzyka uderzenia pioruna.
Wbrew obiegowym opiniom instalacje fotowoltaiczne nie wymagają również przeprowadzania żadnych skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych, choć powinno poddawać się je regularnym przeglądom technicznym raz do roku.